Uluslararası Konuklar Bozkır’da İncelemelerde Bulundu

Uluslararası Konuklar Bozkır’da İncelemelerde Bulundu

Konya’nın Bozkır ilçesinde Tarımsal incelemeler ve projelerin sahada gözlenmesi adına Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu IFAD ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yetkilileri, Bozkır’da Tarım Bakanlığı yetkilileriyle birlikte bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Bozkır İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu IFAD ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yetkililerini misafir ederek, konukların Bozkır’da tarım ve hayvancılık alanında, yerinde incelemelerde bulunmasını sağladı. Bozkır’da yapılan incelemeler sırasında, 2023 yılına kadar tarım ve hayvancılık alanında yapılması gereken, hibe ve destekler konusunda istişarelerde bulunularak, Bozkır ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü destek taleplerini yerinde iletti.

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında ilçede yapılan projeleri yerinde inceleyen uluslararası heyet Bozkır’da ileriki dönemdeki yapılması planlanan çalışmaları incelemesini yaptı. Özellikle Bozkır Pınarcık ve Karayahya mahallelerinde yer alan susuz alanlara, Çarşamba çayından su çıkartılarak, burada sulu tarıma geçilmesi projesini bölgede tarlası olan çiftçiler ve mahalle muhtarlarıyla inceleyen heyet, çiftçilerden arazı hakkında birebir bilgi alışverişinde bulundu.

Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede “Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında ilçemizde yapılan yatırımları ziyaret eden heyet Bozkıra yapılması planlanan yatırımlarla ilgili araştırmalar yaparak bilgi alışverişinde bulundular. İlçemiz genelinde tarımsal sulama yapılan arazilerin arttırılması için gerekli altyapı çalışmalarının yapılabileceği yerleri gezen heyet Bozkırda yapılacak yatırımlarla ne kadar alanın sulanabileceğini yerinde gördüler. Üreticiler ile arazide de görüşmeler yapılarak yatırım planına eklenmesi gereken konular üzerinde fikir alışverişi sağlandı. Coğrafi işaret tescili başvurusunda bulunduğumuz Bozkır Tahini üretimini yerinde inceleyen heyet tahinin üretim aşamaları ile ilgili bilgi aldı. İlçemize tarımsal sulama, arıcılık ve hayvancılık altyapısının geliştirilmesi için yatırımlar yapılması yönünde kararlar alındı.” denildi.