Küçük Hisarlık Geleneğini Bozmadı

Küçük Hisarlık Geleneğini Bozmadı

Bozkır’a bağlı Küçük Hisarlık Mahallesi, geleneksel Erenler Tepesi Pilavı 03.09.2017 Pazar günü yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Asırlardır atalarından bu yana gelen geleneklerine devam eden Küçük Hisarlık halkı bu yılda geleneğini bozmadı.

Geleneksel Erenler Pilavının döküldüğü zirveye yol imkânın bulunmamasından dolayı bir gün önce köy imecesiyle taşınan eşyalarla, Pilavlar döküldü, Ayranlar yayılıp Çaylar demlenip 

Bozkır Küçük Hisarlık Dernek Başkanı Mehmet Güven yaptığı açıklamalarda "Uzaktan yakından bu yılda gerçekleştirmiş olduğumuz geleneksel Erenler tepesi şenliğimize katılan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Amacımız her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik. Bu birlik beraberliğin temini için zirvemize tırmanarak şenliğimize katılanlara ve malzemelerin taşınmasından tutunda ikramların hazırlanmasında emeği geçen tüm köylülerimize ve Dernek yönetimimize teşekkür ederim" dedi.  

Çevre mahallelerden de çok sayıda misafirinde katıldığı şenliğe Bozkır Bimder Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Görür, İstanbul Dereliler Derneği Başkanı Ahmet Ilgaz, İstanbul Bozkır TV Yapımcısı Hasan Arlı ve çok sayıda Sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

 

Her yıl şenliğin yapıldığı yer olan Erenler zirvesi için şu şekilde rivayet edilir ki; Bu yere Zengibarı kuşatmaya gelen evliyaların kuşatmasında başarılı olamayıp bozguna uğramalarından sonra hâkim tepe olmasından dolayı sığınmalarından ve burada şehit düşen kişilerin mezarların olmasından dolayı erenler denilmektedir. Bundan dolayı Küçük Hisarlıklılar her yıl burada erenler tepesi olarak bilinen bu tepede atalarından gelen bu geleneğini her yıl şenlik şeklinde sürdürüyorlar.