Hem Türkiye’de Hem de Londra’da Hayata Geçecek

Hem Türkiye’de Hem de Londra’da Hayata Geçecek

Bozkırlı olan ve İzmir Torbalı’da yaşayan Bozkırlı genç müteahhit Abdullah Dinç, ambulansların olay yerine 2-3 kat hızlı ulaşmasını sağlayan projesiyle, tarihe geçti. Projeyi çok beğenen TÜBİTAK, Dinç’e “İnsanlık tarihinde yeni bir çağ açtığınız için teşekkürler” yazılı, plaket verdi. Proje hem ülkemizde, hem de Londra’da hayata geçecek.

İlçemizin tanınmış simalarından Kadir Çavuşun Mehmet’in oğlu, 1990’lı yıllara kadar Bozkır’da esnaflık yapan Mustafa Dinç abimizin oğlu Abdullah Dinç; yaklaşık beş yıldır üzerinde çalıştığı projeyle, TÜBİTAK'ın dikkatini çekti. Çevresindekilerin “Yapamazsın, başaramazsın” sözlerine rağmen, projesinden vazgeçmeyen genç Bozkırlı hemşerimiz Abdullah Dinç, insanlık adına çok önemli bir projeyi, hayata geçirdi. Dinç tarafından hazırlanan "Ambulans Otomasyon Sistemi" adlı projeyle, artık ambulanslar olay yerine geç kalmayacak.

 

 

TÜBİTAK DAVET ETTİ

Üç üniversite mezunu olan 27 yaşındaki hemşerimiz Abdullah Dinç, Gediz Üniversitesi'nde Elektronik Haberleşme Bölümü okurken, hazırlayıp geliştirdiği projesiyle, insanlık tarihine geçti. Olaylara müdahalesinde zamanla yarışan ambulansın, olay yerine çok daha hızlı varmasını sağlayan bir buluşa imza atan Dinç, buluşunun patentini de aldı. TÜBİTAK'a 2014 yılında sunduğu projeyle, fark yaratan ve çalışması çok beğenilen Dinç, TÜBİTAK tarafından Ankara’ya davet edildi.

 

TORBALI’NIN BOZKIRLI KAYMAKAMI’DA TEBRİK ETTİ

Torbalı ilçesinde ikamet eden Bozkırlı mucid Abdullah Dinç’i, şu anda Torbalı ilçesinin Kaymakamı Bozkırlı olan hemşerimiz Kadir Sertel Otçu’da makamında tebrik etti. Kaymakam Otçu’yu makamında Babası Mustafa Dinç’le birlikte ziyaret eden Bozkırlı mucid Abdullah Dinç’e, Bozkırlı olan Kaymakam’ın mesajı şöyle oldu: “Bozkırlı bir hemşerimin böyle bir projeye imza atmasından dolayı, hem Bozkırlı olarak, hem de Torbalı Kaymakamı olarak beni çok mutlu etmiştir. Abdullah Bey’i ve Babası Mustafa Bey’i tebrik ediyorum. Bozkırlı hemşehrim, Abdullah Bey’in daha nice projelere imza atacağına inanıyorum. Geliştirmiş olduğu bu önemli “Acilgel ” projesi, hem ülkemizde hem de dış ülkelerde, çok ilgi görmüştür.” dedi.

 

BAŞKAN GÖRMEZ'DEN TEBRİK

Torbalı’da ikamet eden Bozkırlı hemşerimizi “Ambulans Otomasyon Sistemi” adlı projeyle, fark yaratmasından dolayı, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’de Abdullah Dinç'i makamında misafir etti. Dinç'i geliştirdiği projesinden dolayı tebrik eden Başkan Görmez, kendisini tebrik ederek bir plaket takdim ettiği görüldü.

“PROJE HEM ÜLKEMİZDE; HEM DE LONDRA’DA HAYATA GEÇECEKTİR”

Patent başvurusu onaylanan Bozkırlı hemşehrimiz Abdullah Dinç, gazetemiz Bozkır Postasına telefonda şu şekilde konuştu: “Projem, sonunda hayat buluyor. Bilişim Avukatım şartnameleri hazırlıyor. Ayrıca projeme yoğun ilgi Londra firmasından gelmekte, bu projem hem ülkemizde, hem de Londra’da hayata geçecektir. Kimse bana inanmamıştı; başaramazsın diye. Ama ben başardım.” dedi. Dinç ayrıca, Bana bu süreçte destek olan aileme, çok teşekkür ederim. Her ne kadarda Torbalı’da ikamet etsek, ama gönlümüz hep memleketimiz Bozkır’dadır. İş hayatımızın şartlarından dolayı, mecburen gurbette yaşamak zorunda kalıyoruz. Gerçi Torbalılarda, sağ olsunlar bizleri kendi hemşerileriymiş gibi bağrına basıyorlar.” diye konuştu.

 

Bozkır Postası