Konya’da Mescid-i Aksa Protestosu

Konya’da Mescid-i Aksa Protestosu

Konya'daki protestolar Kapu Camisi'nde ve Şerafeddin Camii'nde gerçekleştirildi. Kapu Camii'nde gerçekleştirilen Protestolara, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Belediye Başkanı, Vali ve vatandaşlar katıldı. Şerafeddin Camii'nde yapılan protesto ise Anadolu Gençlik Derneği öncülüğünde gerçekleşti.

KAPU CAMİİ’NDE YAPILAN PROTESTO

Kent merkezindeki tarihi Kapu Camisi’nde, cuma namazının ardından toplanan vatandaşlar, ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Yusuf Bahçeci, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olmasından dolayı büyük değer taşıdığını söyledi.

Mescid-i Aksa’nın yarım asırdır İsrail işgali altında tutulduğunu ifade eden Bahçeci, Müslümanların ibadetlerine de müdahale edildiğini aktardı.

Bahçeci, Müslümanlara yönelik yapılan eziyet ve zulme karşı çıkmanın inananların görevi olduğuna dikkati çekerek, “Kudüs’te yapılanlar İslam’a karşı saldırılardır. Bunlara karşı durmak namus borcumuzdur. Dik duruşumuzu Allah izin verirse eşkiyalıklar son bulup, zalimler kaçacak delik arayana kadar sürdüreceğiz.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ise Türkiye’de Müslümanların huzurlu bir şekilde cuma namazını kıldığını, buna karşın Kudüs’te aynı şekilde namazın kılınamadığını söyledi.

– “İnşallah Kudüs, özgürlüğüne kavuşacak”

Kudüs’ün Müslümanlara Hazreti Ömer’in emaneti olduğunu vurgulayan Sorgun, şöyle konuştu:

“Kudüs, Selahattin Eyyubi’nin ve Osmanlı’nın emanetidir. Mescid-i Aksa ilk kıblemizdir. Ne yazık ki 1948’ten bu yana Kudüs’te huzur ve sükun yok. İnsanların binlerce yıl birlikte barış içinde yaşadığı Kudüs’te bugün ne yazık ki huzur yoktur. Böyle bir günde sadece İsrail’e kabahat bulmak yetmez. İslam dünyasında, birimizin ayağına diken battığında hepimiz onu hissedersek o zaman İsrail’e gereken dersi vermiş oluruz. Tek vücut olarak, mukaddes yurt Kudüs selamet yurdu oluncaya kadar, Müslümanlar ve İslam dünyası ile barış ve huzur taraftarları, el ele verip oranın eski huzur ve sükununa kavuşmasını temin etmemiz lazım. İslam dünyası birbirine yönelik ambargolarla uğraştığı takdirde bu zulümleri daha çok görürüz, yaşamaya devam ederiz. El ele gönül gönüle vermemiz gerekiyor. İnşallah Kudüs, özgürlüğüne kavuşacak. Hazreti Ömer’in, Selahattin Eyyubi’nin ve atalarımızın emaneti olan Kudüs, huzura kavuşmuş olacaktır.”

Konya’daki sivil toplum kuruluşu üyelerinin katıldığı basın açıklamasına, Konya Valisi Yakup Canbolat ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de destek verdi.

 

ŞERAFEDDİN CAMİİ7NDE YAPILAN PROTESTO

Konya’daki Sivil Toplum Kuruluşları, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Konya Şubesi öncülüğünde Şerafettin Camii’nde Cuma namazı çıkışı bir araya geldi. Namaz sonrası bir araya gelen topluluk, ‘Ankara uyuma, Filistin’e sahip çık. Kahrolsun İsrail, Siyonist köpekler hesap verecek’ şeklinde sloganlar attı. Mescid-i Aksa'da şehit edilen Müslümanlar için kılınan cenaze namazının ardından Aksa ve zulüm altındaki Müslümanlar için dua edildi. Gıyabi cenaze namazına Saadet Partisi GİK Üyesi Hasan Hüseyin Öz, Eski Milletvekili Veysel Candan, Saadet Partisi İl Başkanı Av. Hasan Hüseyin Uyar, AGD Konya Şube Başkanı Mehmet Parlak, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Muhsin Görgülügil, Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen İl Başkanı Nazif Karlıer ile çeşitli STK’ların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.  Burada bir açıklama yapan AGD Konya Şube Başkanı Mehmet Parlak, “Siyonist İsrail, er ya da geç yaptıklarının hesabını verecektir. Bizi üzen, bütün bu küstahlıklar karşısında İslam ülkelerinde yöneticilerin ve birçok Müslüman topluluğun tepkisiz kalışıdır. Bizler, 15 Temmuz Kalkışmasındaki üst aklın Siyonizm olduğundan zerrece şüphe duymuyoruz ve hükümetimize buradan çağrıda bulunuyoruz. İsrail Büyükelçisini geldiği gibi geri gönderiniz. İsrail ile 28 Haziran 2016'da imzalanan anlaşmayı yırtıp atınız. İsrail ile yeni bir ticari anlaşma imzalamayın, ticaret hacmini küçültün ve kısa sürede sıfırlayınız. Mescid-i Aksa'nın tasarruf hakkının Müslümanlarda olduğunu gösteriniz. Başta Filistinli Müslümanlar olmak üzere hepimizin yüreğine su serpin” dedi.

BİZE MEYDAN OKUYORLAR

İsrail’in var olduğu günden beri İslam ülkelerine terör ihraç ettiğini ifade eden Parlak, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz Cuma günü Mescid-i Aksa'da üç Müslüman'ı şehid eden İsrail, Müslümanları Mescid-i Aksa'ya sokmamak için elinden geleni yapıyor. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın her kapısında sözde İsrail polisi denilen katiller sürüsü bekliyor. Mescidin kliniği tarumar edilmiş, içerideki tüm dolapların kapıları kırılmış, tüm kuyuların kilitleri parçalanmış ve içerisi savaş alanına çevrilmiş durumdadır. Siyonist İsrail istediği zaman ezanı susturmakta, istediği zaman Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girmesini yasaklamaktadır. Siyonist İsrail'in İç Güvenlik Bakanı olarak nitelendirdiği insan kasaplarından Gilad Erdan, tüm Müslümanların gözüne bakarak ‘Mescid-i Aksa bizim elimizde. Açılıp kapanması konusunda ilk ve son söz İsrail'e aittir. Diğer devletlerin konuyla ilgili ne düşündüklerini umursamıyoruz!’ demesi bir meydan okumadır. Yazıktır ki bu meydan okumaya karşı İslam ülkelerinin yöneticileri en ufak bir tepki gösterememektedirler. Özellikle üstüne basa basa kendilerini İslam - Müslüman kimliğini öne çıkararak tanıtan sivil toplum kuruluşlarından medya kuruluşlarına birçok yapının uzun bir süredir İsrail'in küstahlıkları konusunda sessiz kalışı ibretliktir. İsrail'in varlığına alışmak, İsrail ile normalleşmeyi kabul etmek, İsrail'in zulmünü görmezden gelmek her Müslüman için bir utanç vesilesidir.”

İSRAİL VARKEN BARIŞ OLMAZ

İslam ülkelerinin terörist İsrail ile ilişkilerini normal hale getirmesini, sürdürmesini ve geliştirmesini onaylamadıklarını söyleyen Başkan Parlak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Merhum Erbakan Hocamızın İsrail'in diplomasiden değil ancak güçten anladığına dair söylemine inancımız tamdır. Müslümanlar birlikte hareket ettiğinde küstah İsrail'in ne kadar çaresiz kalacağını da biliyoruz. Siyonist İsrail'in Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistin politikasının Müslümanların parçalanmışlığına endeksli olduğunun farkındayız. Siyonist İsrail'in topraklarımızdaki varlığının vebali tüm İslam ülkelerinindir. Bu küstahlıklar karşısında tüm hükümetler öncelikle Siyonist İsrail'le olan ilişkilerini kesmelidirler.

Bu meselenin Efendimiz (SAS)'in Yahudi ve Hıristiyanlarla ticaret yapması ile izah edilecek bir tarafı yoktur. Çünkü karşımızda bir işgalci, bir zalim, bir terör örgütü vardır. Toplum Kuruluşları   biliyoruz ki Filistin topraklarında işgalci İsrail olduğu müddetçe İslam coğrafyasında da yeryüzünün geri kalan kısımlarda da barış tesis edilemez. Allah tüm kardeşlerimize bunu anlamayı ve gereğine göre yaşamayı nasip etsin.”

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Muhsin Görgülügil de yaptığı konuşmada İsrail’e, “Aksa’daki zulmü bitir, kanlı ellerini çek” çağrısında bulundu.

HÂLİD ŞEN merhabahaber.com