İstanbul’daki Kuşcalılar Geleneklerini Yaşatıyorlar

İstanbul’daki Kuşcalılar Geleneklerini Yaşatıyorlar

Konya’nın Bozkır İlçesi Kuşca Köyü’nden, İstanbul’da yaşayanlar; her yıl olduğu gibi bu yıl da, Bayram Namazı’ndan sonra, Güngören Mezarlığı’nda bayramlaşma geleneğini sürdürdüler.

İstanbul’da yerleşik Kuşcalılar, Ramazan Bayramı’nın birinci günü Cumartesi Bayram namazının akabinde; saat 07.15 gibi, Güngören Mezarlığı’nda buluşma noktasında toplanarak bayramlaştılar.

Daha sonra, Abdullah Tekin ve hanımı Zeynep Tekin’in kabirlerine gidildi.

Burada Mehmet Ali Tekin Yasin okudu ve ardından tüm geçmişlerimiz için dua edip, Fatiha okundu. Dua’nın ardından Mehmet Ali Tekin, Kabir Ziyareti ve Sılai Rahim ile ilgili, kısa bir konuşma yaptı.

 

Bazı köylülerimizin geç gelmesinden dolayı, buluşma noktasına geri gidilip, tekrar bayramlaşma yapıldı.

Kabir ziyaretine katılımın 68 kişiye ulaşması, hepimizi sevindirdi.

Bozkır’ın Kuşca Köyü’nden gelip, İstanbul’da yerleşen Kuşcalılar, 1990 yılından beri;

Ramazan Bayramı’nın birinci günü, Bayram namazından hemen sonra; Kurban Bayramında 2. Gün öğle namazından hemen sonra; Güngören Köyiçi Mezarlığında bir noktada buluşup, tek tek tokalaşarak bayramlaşma yapılır.

Her Bayram değişerek, mezarlıkta medfun bulunan Halil Hoca (Halil Yetişen ve Hanımı Fatma Yetişen); Kokkun Abdullah ( Abdullah Tekin ve hanımı Zeynep Tekin), Fahrettin Öğütçü’nün hanımı Fatma Öğütçüoğlu’nun mezarına gidilir. Yasin okunur ve dua ettikten sonra, geçmişlerimizin ruhuna, Fatiha okunur.

Rabbim, tüm geçmişlerimize rahmet etsin ve cennetiyle mükâfatlandırsın. (Amin)

Cümle geçmişlerimizi ruhu için El Fatiha…