Neden Olmasın

Neden Olmasın

Bozkır Postası olarak diyoruz ki: “Side-Manavgat-Alanya’ya Konya üzerinden gidecek olan Ankara’lı yerli turistlerin Konya-Hatip-Hatunsaray-Akören üzerinden mavi boğaz-Akören arası 22 kilometrelik stabilize yolun asfaltlanmasıyla yerli turistlerin Bozkır ve yöresinin doğal peyzaj zenginliğini neden tanımasınlar.

Kendileriyle gıyaben tanışıklığımız olan Düzce Orman Fakültesi Peyzaj Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Dr. Osman Uzun hoca ile zaman, zaman telefonlaşıyoruz. Pilot bölge çalışmalarında özellikle Bozkır bölgesinde bulunan mavi boğaz kanyonu ve yörenin eko turizme açık olmasındaki görüş ve bilgi birikiminden bazı proje çalışmalarını öğreniyoruz.

Gazetemizin Araştırmacı Yazarı Ankaralı Ali Erzincan ile Genel Yayın Yönetmenimiz Yunus Yılmaz, bölgenin eko turizme açılmasına yardımcı olmalarına inandıkları, Kaymakam Emre Öztürk ile Belediye Başkanı İbrahim Gün’ün Doçent Dr. Osman Uzun hoca ile diyaloğa geçmelerinde Bozkır halkı adına Bozkır Postası olarak yarar görmekte olduklarını belirttiler. Gazetemizin Araştırmacı Yazarlarından Ankaralı Ali Erzincan, Bozkır ve bölgesinin en önemli konularından olan mavi boğaz kanyonu ile bölgenin pilot bölge olmasından dolayı bu haftaki gazetemizde, Bozkır’ın eko turizmindeki yerini ve önemini edindiği bilgiler ışığında detaylarıyla birlikte Genel Yayın Yönetmenimiz Yunus Yılmaz’a açıkladı.
 

 Bozkır ve yöresinde 50 yıldan bu yana görülmemiş derecede, köylerde iki-üç metre, yaylalarda ve dağ köylerinde ise dört-beş metreyi bulan yoğun bir kar, kış ortamının ardından, 2017 Şubat ayı ortalarında ancak Ankara’ya dönebilmiştik. Böylesi bir kış ortamını yaşamak bizim için bir ayrıcalıktı. 

Yılın altı-yedi ayını, şehir hayatındaki insanların, hasret ve özlemini çektiğini düşündüğüm bu yörelerin, doğasını, havasını, güneşini ve doğal besin kaynaklarının zenginliğini insan sağlığı için bir hayat iksiri olarak algılıyor ve de fiilen yaşıyoruz.
 

Yukarıda da değindiğimiz üzere uzun seneler yöreyi gezip, gözlemleyen, bu gözlemlerimi Bozkır Postası Gazetesi ve gazetenin internet sitesinde sizlerle paylaşmaktayız.

27 Şubat 2017 tarihli Bozkır Postası gazetesi Ankara’daki adresime geldiğinde, her zamanki gibi öncelikli olarak Bozkır’la ilgili görüş ve düşüncelerine önem verdiğim gazetenin köşe yazarlarından Filiz Kılınçel’in yazılarını dikkatle okurum.

Filiz hanımın neden olmasın başlıklı yazısını okurken, yazısının içeriğinde, bir mesajla bir sloganla yola çıkmış olduğunun duygusunu aldım. Yazısındaki düşünce ve önerilerinin her satırına şahsen katılmamak mümkün değil.

Kılınçel’in çıkış noktasından hareketle Bozkır Postası gazetesi olarak bende Orman ve Su İşleri Bakanlığının Bozkır ve yöresinin, ekolojik zenginliğini bölgeyle, yöreyle ilgili görüşlerini edindiğimiz kaynaklardan esinlenerek açıklama ve gündeme getirme fırsatını bulmuş oluyoruz.

T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığının Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Konya İli Bozkır-Seydişehir-Ahırlı-Yalıhüyük ilçeleri ve Suğla Gölü mevkii peyzaj yönetimi koruma ve planlama projesi Ankara 2012 bülteninden yörenin eko turizmde pilot bölge olarak seçilmiş olduğunu görüyoruz.
 

Burada önemli olabileceğini düşünüp Bozkır Postası olarak bilginize sunacaklarımız birebir o tarihli bültendeki alıntılardır. Yine o tarihlerde proje yöneticisi yardımcı Doçent Dr. Osman Uzun hocanın çalışmaları ve konuyla ilgili ön sözündeki görüş ve düşünceler aşağıdadır.

Proje sunucunda suğla gölü ve yakın çevresine ilişkin olarak elde edilen peyzaj planı; tarım, ormancılık, turizm, yerleşim ve su sektörlerine ilişkin rehberleri içermektedir.

Bu çalışma il ve ilçelerdeki tüm mülki amirlere, resmi kurum ve kuruluşlara, Belediye Başkanları ve Köy Muhtarlarına karar verme aşamalarında önemli bir rehber niteliğindedir. Projenin kapsadığı tüm alanlara ilişkin plan kararlarının olması projenin önemini orataya koymaktadır.

Bozkır-Seydişehir-Ahırlı-Yalıhüyük ilçeleri ve suğla gölü mevkii peyzaj yönetimi koruma ve planlama projesi kapsamındadır.

Proje alanının iç Anadolu karasal iklimi ve Akdeniz ikliminin geçiş bölgesinde olması, doğal peyzajı oluşturan jeolojik, jeomorfolojik, toprak, bitki örtüleriyle bu doğal kaynakların bir arada oluşturduğu yüksek peyzaj çeşitliliği ve peyzaj karakter tiplerine sahip olması bu özelliklere ek olarak tarihi ve kültürel peyzaj dokusunun geçmişten günümüze köprü niteliği taşıması bu alanın seçiminde etkili olmuştur. 

Beyşehir Gölü ve Apa Barajı arasında depolama alanı olarak kullanılmakta olan suğla gölü sucul habibatı halen zengin bir biyo çeşitliliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Planlama alanında en dikkat çekici bölge alanın doğu sınırlarında bulunan Beyşehir-Suğla-Apa kanalının içinden geçtiği mavi boğaz kanyonudur.

Kanyon mikro klima özelliğiyle pek çok endemik bitki türünü barındırmaktadır. Planlama alanında, Toroslardaki karstik yapının oluşturduğu pek çok düden bulunmaktadır.

Balıklava Köyü yakınlarındaki mavi boğaz kanyonu, ilginç kalyon yapısı, bitki çeşitliliği gibi farklı özellikleri ile gelen insanlar için önemli yürüyüş güzergahı olmaya adaydır. Gezi Bağyurdu Köyünde bitebileceği gibi Pınarcık Köyüne kadar da uzatılabilir.

Proje yöneticisi olan Doçent Dr. Osman uzun hoca şimdilerde Düzce Orman Fakültesi Peyzaj Bölümü Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.
 

Kendileriyle gıyaben tanışıklığımız olan hocamızla zaman, zaman telefonlaşıyoruz da. Bozkır Postası gazetesi ve gazetenin internet sitesinin de takipçisi olan Doçent Dr. Osman Uzun hocanın pilot bölge çalışmalarında özellikle Bozkır’da, mavi boğaz kanyonu ve yörenin eko turizme açık olmasındaki görüş ve bilgi birikiminden Bozkır halkının bilgilenmesini Bozkır Postası Gazetesi olarak arzulamaktayız.

Ayrıca Kaymakam Emre Öztürk Bey ve Belediye Başkanı İbrahim Gün Bey’inde Doçent Dr. Osman Uzun Bey’le diyaloğa geçmelerinde Bozkır halkı adına Bozkır Postası olarak önemsiyoruz. Yörenin eko turizmdeki yerinin ve de geleceğinin Doçent Dr. Osman uzun tarafından verilecek bir panel ve de seminerde Bozkır halkı nezdinde önemli bir bilgilenme ve yararlanma olacağını düşünmekteyiz.

Neden olmasın sloganı için Bozkır Postası olarak yine diyoruz ki: “Side-Manavgat-Alanya’ya Konya üzerinden gidecek olan Ankaralı yerli turistlerin Konya-Hatip-Hatınsaray-Akören üzerinden mavi boğaz-Akören arası 22 kilometrelik stabilize yolunda asfaltlanmasıyla insanların Bozkır ve yöresinin doğal peyzaj zenginliğini çocuklarına tanıtıp yöreden geçen Çarşamba çayının güzergahındaki dantel gibi işlenmiş meyve ve sebze bahçelerinin doğal ve organik besinleriyle yine doğada beslenen hayvansal ürünlerinden neden yararlanmasınlar. Ve de doğal peyzaj zengini Bozkır ve yöresinin mavi boğaz kanyonunu ve yörenin yaylalarının zenginliğini neden tanımasınlar diyoruz.